Chałupy

„Chałupy welcome to”– śpiewał Zbigniew Wodecki, rozsławiając na całą Polskę niewielką kaszubską wioskę rybacką położoną na początku Półwyspu Helskiego, tuż za Władysławowem.

Do spędzenia tu letniego urlopu zachęca przede wszystkim bliskość morza i położenie umożliwiające wypady na Hel i do Trójmiasta. Atrakcję też stanowić może plaża: szeroka, z czystą wodą i drobnym piaskiem. Trzeba także wiedzieć, że w Chałupach znajduje się jedna z najstarszych w Polsce plaż naturystów, rozciągająca się na 3-4 km. Jej niewątpliwą zaletą jest znaczna odległość od zabudowań a także lasek sosnowy rosnący na wydmach. Należy pamiętać, że nie ma tabliczek informujących o początku i końcu plaży.

Chałupy są nazywane stolicą windsurfingu. Uprawianie tych sportów umożliwiają spokojne i płytkie wody Zatoki Puckiej. Windsurfing i katesurfing uzyskały tutaj prestiżową klasę A0.

Chałupy znane są też ze swoich bogatych tradycji rybackich. Co roku w drugiej połowie lipca odbywa się tutaj festyn „Kaszëbszczie bôt pod żôglame” (Kaszubskie łodzie pod żaglami). W tym czasie można poznać stare rzemiosło rybackie, podziwiać regaty starych łodzi, wziąć udział w konkursach czy skosztować specjałów kaszubskiej kuchni.

Miejscowość posiada liczne prywatne pensjonaty, kwatery i ośrodki wypoczynkowe.

Dawniej Chałupy były znane pod nazwą Budziszewo lub Ceynowo. Nazwy te pochodziły od nazwisk miejscowych rybaków. W 1635 roku król Władysław IV wybudował tu twierdzę, która stanowiła element obrony naszego wybrzeża. Warto wspomnieć, że to tutaj odbył się ostatni w Polsce sąd nad czarownicą. Krystyna Ceynowa była wdową po rybaku została posądzona o czary i przez tłum skazana na próbę wody. Bohaterce został poświęcony jeden rozdział książki „Wiatr od morza” Stefana Żeromskiego.

Przeprowadzenie przez Chałupy linii kolejowej łączącej Władysławowo z Helem pozwoliło na przekształcenie miejscowości z osady rybackiej w kurort wypoczynkowy.

W 1997 roku w Chałupach wybudowano port. Jest on położony nad Zatoką Pucką, we wschodniej części miejscowości. Jego charakterystycznym punktem jest replika masztu żaglowca z XIX wieku.

POŁOŻENIE
Chałupy są częścią miasta Władysławowa i są  położone u nasady Półwyspu Helskiego między Bałtykiem a Zatoką Pucką. Chałupy są osadą rybacką oraz letniskową, która do dziś zachowała najbardziej, obok Kuźnicy, rybacki charakter. Wieś nie jest wielka, bowiem jest tu tylko kilka ulic. Miasteczko jest ciche i spokojne.

HISTORIA

Chałupy to dawna wieś rybacka. Swą oficjalną nazwę noszą od 1920 r., gdyż wcześniej zwały się Budziszewo w 1664 r. i Ceynowa w 1796 r. Nazwy pochodzą od nazwisk zamieszkujących rybaków, które najczęściej powtarzały się we wsi. Powstanie wsi wiąże się z budową na mierzei twierdzy Władysławowo. Początkowo była to maleńka wioska, lecz później się rozrosła.

ATRAKCJE
Szkoła windsurfingu – W miejscowości Chałupy znajdziesz fachowców, którzy nauczą cię tego sportu, jakim jest windsurfing. Atutem tego kąpieliska jest ciągnąca się wzdłuż półwyspu płycizna oraz częste wiejące wiatry co stwarza możliwości do uprawiania tego sportu. Często odbywają się tu zawody sportowe. Szkoła Windsurfingu B O SPORT, tel. 0 609 201 469. Baza szkoleniowa: Camping „MAŁE MORZE” (Półwysep Helski).

Festyn rybacki – Od ponad 20 lat odbywa się w lipcu festyn rybacki, poświęcony kaszubskim tradycją rybackim. Festyn nosi nazwę „Kaszubskie łodzie pod żaglami”, w czasie którego zbierają się rybacy na swoich łodziach, które wykorzystują tylko w tradycyjnym rybołówstwie przybrzeżnym. Na imprezę zjeżdżają się tłumy turystów z całego wybrzeża, którzy kibicują w regatach żeglarskich i wioślarskich oraz w zawodach sprawności rybackich – wiązania sieci. Po zakończeniu regat odbywa się festyn z występami kaszubskich zespołów.

Plaża dla naturystów – Początek plaży dla naturystów datuje się na rok 1960. Jest to jedna z najstarszych plaż w Polsce. Plaża rozciąga się przez jakieś 3-4 kilometry wąskiego półwyspu, dlatego nie ma tu żadnych zabudowań. Na wydmie rośnie piękny lasek sosnowy, ogrodzony płotem, służącym jako parawan dla prywatnych spotkań naturystów, jednocześnie maskuje podglądaczy. Zaletą plaży jest bardzo piękne i urocze położenie. Woda jest czysta, dno bardzo łagodne o drobnym piasku. Co 200 metrów są powbijane falochrony z drewnianych pali. 

Chałupy to wąska (dosłownie) wioska rybacka z niewielkimi domkami, małym portem, wspaniałą plażą i wałami piaszczystych wydm porośniętych sosnowym lasem. Nie ma tu dużych ośrodków wczasowych, za to nie brakuje prywatnych kwater i dobrze utrzymanych kempingów. Można popróbować swoich sił w windsurfingu.