Kuźnica

Kuźnica to niezwykła miejscowość, która zachowała swój specyficzny i niepowtarzalny klimat wioski rybackiej. Jest to miejsce, gdzie w bardzo szczególny sposób pielęgnuje się tradycje rybackie i kaszubskie. Kuźnica leży na najwęższej części Mierzei Helskiej, dlatego też w przeszłości morskie fale wielokrotnie przerywały linię brzegową, zalewając miasteczko.

 POŁOŻENIE

Kuźnica jest malutką wioską rybacką, która leży w najwęższej części Mierzei Helskiej, wynoszącej niespełna 200 m szerokości. Z jednej strony jest piaszczysta i szeroka plaża Bałtyku, a z drugiej wody Zatoki Puckiej. Kuźnica jest częścią miasta Jastarnia i leży po między Chałupami a Jastarnią. Z obu stron tego letniskowego ośrodka wczasowego rozciągają się kilkumetrowe wydmy, w postaci lasów sosnowych. W pobliżu Kuźnicy znajduję się najwyższa wydma Mierzei Helskiej – Góra Lubek ( 23 m n.p.m.). Nazwa góry Lubek, pochodzi od statku Lubeck, który rozbił się nieopodal, gdyż wpłynął na mieliznę. Wiózł on podobno różne trunki do Gdańska i rybacy jeszcze przez długi czas odwiedzali to miejsce.

 HISTORIA

Powstanie osady Kuźnica przypada na czasy krzyżackie. Kuźnica w 1570 r. nazywała się Kuschfeldt i zamieszkiwała ją jedna rodzina. Do XIX w. stała się największą wsią rybacką na Mierzei Helskiej, jej mieszkańcy posiadali łodzie i zajmowali się rybołówstwem. Wraz z doprowadzeniem linii kolejowej, nastąpił rozwój. Powstawały pierwsze pensjonaty i gospody. Zaczęli się zjeżdżać letnicy głównie z Warszawy. Parterowe domki z czerwonej cegły, kryte dachówką, zbudowane pod koniec XIX w. stoją wzdłuż ulicy po dziś dzień. Wędzarnie stoją przy niektórych chałupach.

 ATRAKCJE

Plaża – Szeroka i piaszczysta plaża, znajduję się od strony otwartego morza. Od strony Zatoki Puckiej plaże są osłonięte od wiatru pasmem wydm i lasem sosnowym, dlatego można tu wygrzewać się na piaseczku oraz pluskać w płytkich wodach zatoki.

Kościół Rybacki – Neogotycki kościół rybacki został wzniesiony w 1933 r., obecnie stanowi centrum najstarszej części wsi. O rybackim charakterze kościoła świadczy ambona w kształcie łodzi, wykonana przez mieszkańców Kuźnicy. Wnętrze kościoła jest skromne, ma 9 malowniczych witraży, piękny obraz przedstawiający Chrystusa nauczającego z łodzi, wizerunek Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego, znajdujący się w głównym ołtarzu.

Szkoła licząca 118 lat – Jest to ważny obiekt Kuźnicy, na którego frontowej ścianie znajduję się stwierdzenie „Wieś Kuźnica – rebaków naszech stoleca”.

Przystań rybacka – Nad Zatoką Pucką leży niewielka przystań rybacka, która zachowała do dziś klimat dawnych helskich porcików. Przy brzegu zacumowane są łodzie rybackie i porozwieszane sieci. Z portu można wyruszyć w rejs po Zatoce Puckiej na historycznych „pomerankach” – dawnych łodziach. Kuźnicka Jama jest „lokalnym ” łowiskiem rybaków, gdzie zatoka dochodzi do 6 metrów głębokości. Ogólnie zatoka jest płytka, są dobre wiatry i małe fale – idealne warunki do uprawiania windsurfingu.

Przewężenie Półwyspu Helskiego – To najwęższe miejsce na Mierzei Helskiej znajduję się między Kuźnicą a Chałupami. Miejsce liczy zaledwie 250 metrów szerokości.

Domki rybackie – W pobliżu kościoła znajduję się najstarsza cześć wsi. Wzdłuż ulicy stoją tradycyjne parterowe domki rybackie, zbudowane z czerwonej cegły, pokryte dachówką, które zostały zbudowane pod koniec XIX w. Przy niektórych chałupach są wędzarnie, w których można kupić dobrze uwędzone ryby.