Pustkowo

Pustkowo to licząca trochę ponad 125 mieszkańców maleńka miejscowość wypoczynkowa, położona w gminie Rewal, pomiędzy Trzęsaczem i PobierowemPustkowo to przede wszystkim wspaniałe kąpielisko morskie z czystą i najszerszą plażą na Wybrzeżu Rewalskim, położoną u stup doskonale zachowanego wybrzeża klifowego. Jak większość małych, nadmorskich miejscowości, Pustkowo rozkwita latem, kiedy nad morze zjeżdżają się turyści spragnieni wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Pustkowo posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową, którą zapewniają liczne pola namiotowe, domy wczasowe, ośrodki kempingowe oraz kwatery prywatne oferowane przez miejscową ludność.  Turyści wybierający się na wczasy do Pustkowa, śmiało mogą liczyć na znalezienie na miejscu noclegu odpowiadającego ich wymaganiom. Dużym plusem dla Pustkowa jest dobrze rozwinięta mała gastronomia, która zapewnia mnogość smażalni ryb, barów i letnich ogródków.

Znudzonym wylegiwaniem się na słońcu, polecamy piesze bądź rowerowe wycieczki po okolicach. Warto podkreślić, że na miejscu znajduje się wypożyczalnia rowerów. Radzimy odwiedzić Dreżewo – najbliższą miejscowość nadmorską, oddaloną od Pustkowa  zaledwie o około 2 km, której jedyną atrakcją jest  pałac zbudowany w drugiej połowie IX wieku. Zmotoryzowanym polecamy wycieczkę do oddalonego o ok. 48 km Kołobrzegu lub do oddalonych o 40 km Międzyzdrojów.  Dużą atrakcją Pustkowa jest przejażdżka kursującą jedynie latem wąskotorową kolejką –  „Ciuchcią Retro-Expres” ciągnioną przez parowóz.

Pustkowo warto zobaczyć nie tylko latem, ale także w czasie innych pór roku. Szczególnie urokliwa jest tu wiosna i wczesna jesień, która swoją niezakłóconą przez tłumy turystów ciszą, ogarnia cała okolicę obiecując spokojny wypoczynek.

Z zachowanych do dziś przekazów historycznych, zachowały się między innymi dowody świadczące o tym, że w 1894 roku,  Pustkowo – ówczesną wieś rybacką – zamieszkiwało 60 mieszkańców. Wśród nich był także administrator kąpieliska. Wiadomo także, że wówczas, na wydmach zbudowano około 15 domków letniskowych, z których korzystano jedynie w letnim okresie.  W następnych latach nastąpił niewielki rozwój Pustkowa. W 1904r. wybudowano karczmę pełniącą funkcje zajazdu a cztery lata później wybudowano tu cztery nowe domy. Pustkowo mogło przyjąć i obsłużyć blisko 300 wczasowiczów.