Jurata

Jurata położona między dwoma akwenami z piękną piaszczystą plażą i dużym molem jest niewątpliwie perłą na naszym Bałtyku. Specyficzny mikroklimat o właściwościach hartujących, duża ilość jodu, sosnowy las, czyste rozległe plaże, to walory Juraty, które powodują, że przyjeżdżają do niej rzesze turystów i wczasowiczów.

„…Bądź pozdrowiona, piękna Jurato, królowo morza i naszych serc…” – śpiewali dawniej rybacy na cześć starosłowiańskiej morskiej bogini, która, jak mówi legenda, wyłoniła się pewnego dnia z morza. Ta sama legenda głosi, że zakochała się ona w rybaku z wioski, a rozzłoszczony tym, zabiegający o jej względy bóg Morza i Ziemi- Perkun, zniszczył jej podwodny pałac. Podobno jego okruszki do dziś można zbierać na plaży…

Jurata jest dzielnicą Jastarni położoną wśród lasów, wydm na Półwyspie Helskim w województwie pomorskim. Przebiega prze nią linia kolejowa łącząca Gdańsk z Helem. Jeszcze nie tak dawno – zwykła wieś rybacka. Dzisiaj – prestiżowe kąpielisko, w którym wypoczywają znane osobistości ze świata kultury i polityki. W pobliżu Juraty znajduje ośrodek wypoczynkowy rodziny prezydenckiej.

Czynnikami, które postanowiono wykorzystać przekształcając Juratę w ekskluzywną miejscowość wypoczynkową były przede wszystkim łagodne temperatury i duża ilość dni słonecznych. Dzisiaj turystów zachęca między innymi szeroki deptak łączący Bałtyk z Zatoką Pucką, na końcu którego znajduje się molo, oraz zadbana plaża. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych: można wypożyczyć deskę windsurfingową i skuter wodny. Warto wiedzieć, że to właśnie w Juracie powstał obraz Wojciecha Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”. Przy ulicy Świętopełka 13 można zobaczyć atelier malarza.

Charakterystyczne dla tej miejscowości są komfortowe hotele, pensjonaty i apartamenty. Dobrze rozwinięta jest też baza gastronomiczna. Jurata jest idealnym miejscem dla rodzin z małymi dziećmi.

Bogaty jest też program imprez sportowych i kulturalnych. Od wielu lat organizowane są tutaj Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu.

Jurata była najnowocześniejszym kurortem przedwojennej Polski, dlatego zyskała miano polskiej Palm Beach. Nie posiada zbyt bogatej historii. Powstałą w 1928 roku. Jej rozwój nastąpił po II wojnie światowej. Bardzo szybko stała się popularna nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

POŁOŻENIE
Jurata została założona w 1928 r. i jest najmłodszą miejscowością Mierzei Helskiej. Jurata leży pomiędzy Jastarnią i Helem, w miejscu gdzie szerokość Mierzei liczy około 600 m. Ta malownicza miejscowość położona jest w śród gęstego sosnowego lasu, między morzem a Zatoką Pucką, nad piękną piaszczysta plażą i dużym molem. Jurata atrakcyjność swą zawdzięcza 63-letniej tradycji organizacji wypoczynku ale i unikalnym walorom przyrodniczym Mierzei Helskiej. Usytuowanie Juraty pomiędzy Małym Morzem a Dużym Morzem oraz jej unikalny mikroklimat, sprawia że stała się ona ulubionym miejscem wypoczynku elity kulturalnej i politycznej Polski.

HISTORIA
Jurata została utworzona w 1928 r. przez Spółkę Akcyjną „Jurata”, która postanowiła wykorzystać szczególne walory klimatyczne i krajobrazowe tego niesamowitego terenu. Przedsiębiorcza spółka warszawiaków, zaczęła wznosić pierwsze luksusowe hotele i pensjonaty. W 1931 r. w maju, ogłoszony został uroczyście pierwszy sezon letni w Juracie. Wybudowana została linia kolejowa a w 1935 r. powstała tu nowoczesna szosa, która można było dojechać na sam Hel. Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem w przedwojennej Polsce. Kurort bardzo przypadł do gustu turystom, którzy z przyjemnością wracali co roku na te tereny.

LEGENDA NAZWY „JURATA”
Jurata – tak miała na imię morska Bogini, która zakochując się w biednym rybaku, rozgniewała swojego ojca. Rozgniewany Bóg roztrzaskał podwodny, bursztynowy zamek córki, a jego szczątki do dziś wyrzucane są przez morze na brzeg.

ATRAKCJE
Plaża – Jurata posiada dwie bardzo czyste i zadbane plaże. Od strony otwartego morza, plaża jest szeroka i nie zatłoczona oraz strzeżona. Od strony Zatoki Puckiej wiatr sprzyja amatorom sportów wodnych. Obie plaże zawsze były i są dopuszczone do kąpieli, bez żadnych ograniczeń. Na plaży można znaleźć całe zaplecze związane ze sportem wodny, między innymi: skutery wodne, deski windsurfingowe i inne. Wypożyczalnia sprzętu wodnego „Jurata Molo”, tel. 0 601-644-090.

Molo – Od strony Zatoki Puckiej znajduję się piękne długie, drewniane molo, wchodzące daleko w płytką zatokę. Molo zostało zbudowane w latach siedemdziesiątych i jest wspaniałym miejscem na spacery, ze względów zdrowotnych, z uwagi na większe stężenie jodu. Z mola rozciąga się wspaniały, malowniczy widok na zatokę.

Deptak – Szeroki, brukowany deptak, obsadzony drzewami i ślicznymi kwiatami, łączy Morze Bałtyckie z Zatoką Pucką. Na jednym z jego końców znajduje się drewniane spacerowe molo.

Szkoła windsurfingu – Tuż przy molo znajduję się wypożyczalnia sprzętu wodnego, serwis sprzętu motorowodnego oraz przechowalnia. Ponadto każdy może skorzystać ze szkolenia windsurfingowego i żeglarskiego. Tradycyjnymi łodziami można się wybrać w rejs po Zatoce Puckiej.

Atelier Wojciecha Kossaka – Dom, w którym przebywał i pracował w latach trzydziestych Wojciech Kossak, znajduję się przy ulicy Świętopełka 13. Tutaj powstały jego słynne obrazy, między innymi „Zaślubiny Polski z morzem” z 1931 r. oraz „Na straży polskiego morza” z 1935 r.

     Jurata ma dla swych Gości również inne atrakcje, między innymi: baseny, korty tenisowe (otwarte i kryte), place zabaw dla dzieci, liczne knajpki i kafejki, trasy wycieczek rowerowych, liczne imprezy kulturalne a także połączenie drogą morską z Trójmiastem (rejs trwający ok. 45min).