Władysławowo

Władysławowo jest to bardzo popularne i ulubione miejsce wielu aktorów, muzyków oraz sportowców. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce na spędzenie wakacji czy urlopu. Atutem Władysławowa jest na pewno bliskość trójmiasta (Gdynia, Sopot, Gdańsk) – dojazd ok. 45 minut. Malowniczy krajobraz, turystyka wypoczynkowa, długie szerokie plaże i morskie czyste powietrze, bogate w jod, powodują że Władysławowo odwiedza coraz to więcej turystów i wczasowiczów. Wielu zachęca również bogata oferta imprez kulturalnych i atrakcji sportowych.

POŁOŻENIE
Władysławowo położone jest u nasady Mierzei Helskiej, 48 km od Gdyni i 33 km od Helu. Jest to bardzo znana miejscowość nad Morzem Bałtyckim i zatoką Pucką. Władysławowo znane jest nie tylko jako letnisko o niesamowitym turystycznym charakterze, ale także jako ważny, duży port rybacki. Miasto zamieszkuje 10 tysięcy mieszkańców. Rdzennymi mieszkańcami Władysławowa są słowiańscy Kaszubi, potomkowie dawnych Pomorzan. Miasto charakteryzuje morski klimat o leczniczych właściwościach, piękna i rozległa na 23 km plaża, z dwunastoma strzeżonymi kąpieliskami oraz czysta woda i świeże powietrze nasycone związkami jodu. Każdego lata przyjeżdżają tu tłumy turystów żądnych atrakcji, rozrywki oraz wypoczynku.

HISTORIA
Władysławowo w okresie wczesnego średniowiecza było wioską rybacką o nazwie Velaves – Wielka Wieś. Pierwszymi osadnikami byli bardzo pobożni i pracowici kaszubi, to dzięki nim przetrwała oryginalna i bardzo odmienna atmosfera tego regionu. W 1936 r. rozpoczęto budowę portu rybackiego, prace skończono w przeciągu dwóch lat. Port nazwano Władysławowo, na pamiątkę XVII-wiecznego portu założonego przez króla Władysława IV. Port pełni funkcje turystyczne i rekreacyjne. W 1994 r. port otwarty jest dla turystów. W 1954 r. po II wojnie światowej Władysławowo otrzymało prawa osiedla a od 1963 r. jest miastem. Ludzie ciesząc się urokami przyrody, czystymi i długimi plażami oraz powietrzem, bogatym w jod coraz częściej odwiedzali to malownicze kąpielisko.

ATRAKCJE

Plaża – Największą atrakcją Władysławowa jest oczywiście plaża. Jest ona bardzo szeroka – sięga 200 m, i bardzo długa – aż 23 km. W sezonie letnim czynne jest ok. 12 strzeżonych kąpielisk. Tuż przy samej wodzie jest usytuowana zjeżdżalnia wodna. Dla osób pragnących mocnych wrażeń proponujemy bardzo ciekawą rozrywkę, jaką jest przejażdżka na dmuchanym pontonie w kształcie banana, ciągniętym przez motorówkę. Na plaży znajduje się wiele punków gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz obiektów do gry w siatkówkę plażową, piłkę nożną i inne, a wieczorami odbywają się dyskoteki i występy artystyczne. Kąpieliska strzeżone we Władysławowie co roku wygrywają plebiscyt na najbezpieczniejsze w województwie.

Port rybacki – Jest jednym z najważniejszych portów rybackich na Bałtyku. Rybołówstwo było podstawowym elementem utrzymania mieszkańców jeszcze do niedawna, lecz teraz przoduje tu turystyka. Oprócz spełnienia swych podstawowych funkcji, jakimi są wyładowanie ryby, obsługa kutrów rybackich, chętnie gości turystów. Część kutrów przystosowana została do rejsów wycieczkowych po Bałtyku i zatoce Puckiej, lecz także można wypłynąć dla urozmaicenia żaglowcem albo łodziom wikingów. Port pełni funkcje mola i jest ulubionym miejscem dla wędkarzy i spacerowiczów, którzy mogą zwiedzić kutry rybackie oraz spróbować świeżych ryb w przyportowym barze na wodzie. Do dyspozycji turystów, chcących udać się w rejs do portów skandynawskich, jest specjalne przejście graniczne – morskie. W porcie cumują jachty sportowe i żaglowce, które zaopatrują się w paliwo, prowiant itp. Na spacer po porcie należy przeznaczyć około 2 godzinki.

Dom Rybaka – (obecnie Urząd Miasta) Największy budynek we Władysławowie, znajduję się na końcu ulicy Generała Hallera. Został zbudowany jako hotel dla rybaków w połowie lat 50-tych. Na szczycie wieży znajduje się ogólnodostępny punkt widokowy z malowniczym widokiem na panoramę miasta, Bałtyk, Mierzeję Helską oraz Zatokę Pucką. Mieści się tu również restauracja, kawiarenka internetowa oraz wystawa fotograficzna Władysławowo Wczoraj i Dziś.


Hallerówka – Budynek należący niegdyś do generała Hallera, twórcy zaślubin Polski z Morzem 10 lutego 1920 roku., który często spędzał tu wakacje. Mieści się tu obecnie Muzeum Generała Hallera, z cennymi pamiątkami po jego osobie. Drewniany budynek znajduje się na rogu ulicy Morskiej i Ks. Markleina. Nieopodal, znajduję się też jego pomnik, zaraz przy drodze na plażę.

Muzeum przyrodnicze – Nieopodal „Hellerówki” znajduję się Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Można tu zobaczyć unikalną florę i faunę regionu a także wystawę przedmiotów związanych z regionem kaszub i nie tylko. Jest to jedno z najładniejszych muzeów przyrodniczych na Pomorzu.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Kościół jest najsłynniejszym zabytkiem Władysławowa. Został zbudowany w latach 1957-61, jego wyposażenie nawiązuje do rybackich tradycji miasta. Kościół swą sławę zawdzięcza wyjątkowo pięknym witrażom, które tworzą piękną grę świateł. Kaplica stylem nawiązuję do budowli greckich. W lipcu i sierpniu każdego roku w kościele odbywają się koncerty organowe, które przyciągają wiele turystów. Z dzwonnicy, znajdującej się przed kościołem można podziwiać widoki na Aleję gwiazd Sportu oraz panoramę dzielnicy Cetniewo.

Aleja Gwiazd Sportu – Każdego roku w lipcu we Władysławowie odbywa się Festiwal Sportu, podczas którego można zobaczyć polskie gwizdy sportu, jak np. Irena Szewińska, Halina Konopacka, Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Andrzej Supron, Jerzy Kulej, Janusz Kusociński, Kazimierz Górski, Dariusz Michalczewski „Tiger” i wielu innych. Promenada obecnie mieście 36 mosiężnych gwiazd, wmurowanych w granitowych płytkach. Przy każdej gwieździe wygrawerowane są nazwiska sławnych polskich sportowców.

Centralny Ośrodek Sportu „Cetniewo” – Ośrodek położony jest w pięknym parku, nad samym Morzem Bałtyckim. Jest on przede wszystkim czołowym w Polsce obiektem szkolącym sportowców, w tym polską kadrę narodową. Ośrodek jest nie tylko kompleksem sportowo-rekreacyjnym, ale także konferencyjnym. Obiekt zapewnia wiele atrakcji, m.in. basen ze zjeżdżalnią, jacuzzi, sauny, gabinet odnowy biologicznej, masarzu, kosmetyczny, fitness club, solarium, dwa boiska oraz całe zaplecze sportowe, hala do podnoszenia ciężarów i siłownie, korty tenisowe itp. Do dyspozycji gości jest 300 miejsc noclegowych w apartamentach, sala bankietowa, 9 sal konferencyjnych, kawiarenka internetowa, kawiarnia i lodziarnia, kiosk oraz Night Club „Papa”. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „CETNIEWO” im. Feliksa Stamma mieści się przy ulicy Żeromskiego. Tel.+48 (058) 674 63 65, fax +48 (058) 674 63 30.

Stadnina koni – Stadnina oddalona jest o niespełna 2 km od Władysławowa w stronę Rozewia. Ośrodek usytuowany jest w przepięknym lesie, niedaleko klifu. Istnieje możliwość pogalopowania brzegiem morza lub pozwiedzania okolicznych lasów. Koni jest tu sporo, także jest w czym wybierać. Na miejscu jest bar z przepysznym jedzonkiem, punkty gastronomiczne oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Skoki na bungy – Skoki odbywają się na centralnej plaży Władysławowa, tez stały punkt działa od 02.07 do 29.08 codziennie od 11 do 18.00. Skok na bungy kosztuje 100 zł.

Wesołe miasteczko -Miasteczko jest uznawane za największą atrakcję rozrywkową w Polsce . Z roku na rok przybywa wiele nowych atrakcji. Jest to niewątpliwie atrakcja dla dzieci, jak i dla dorosłych. Usytuowane jest ono w centrum, na ulicy gen. Hallera.

Wąwóz Chłapowski – Jest to najpiękniejsza część Narodowego Parku Krajobrazowego. Malownicza dolina ciągnie się od wsi Chłapowo i kończy się na plaży. Wąwóz jest jedynym w swoim rodzaju miejscem, w Polsce, gdzie można spotkać niektóre gatunki roślin. Teren ten jest chroniony, ponieważ piękno jego jest wyjątkowe w skali całego wybrzeża.

Mini ciuchcia – Kolejka kursuje z Władysławowa do Jastrzębiej Góry i z powrotem. Trasa przebiega ulicą Morską wzdłuż linii brzegowej Bałtyku.