Łeba jest jedną z największych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Jest położona w środkowej części wybrzeża, na wschodniej granicy Słowińskiego Parku Narodowego, w województwie pomorskim.
Na dużą popularność tego miejsca mają wpływ przede wszystkim warunki naturalne. Jest to jeden z najczystszych regionów Polski. Morski klimat, podwyższona zawartość jodu, szerokie, piaszczyste plaże- wszystko to sprawia, że Łeba jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów z całego kraju.
Będąc w Łebie nie możemy zapomnieć o wizycie w Słowińskim Parku Narodowym. Jest to jedyne w tej części Europy miejsce, gdzie możemy zobaczyć ruchome wydmy. Warto wiedzieć, że mogą one osiągać nawet 30 m wysokości i są przenoszone z prędkością 3-10 m w ciągu roku.
Miłośnicy sportu również znajdą tutaj coś dla siebie. Łeba posiada doskonałe warunki do uprawiania jazdy konnej, a także windsurfingu i żeglarstwa. Piękne okolice sprzyjają urządzaniu pieszych i rowerowych wycieczek. Można również wędkować.
Łeba posiada bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Na turystów czekają miejsca w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, gospodarstwach agroturystycznych i campingach.
Miasto to jest portem morskim. Znajduje się tu jedyny w okolicy port jachtowy. W regionie znajdują się dwie latarnie morskie: w Stilo i w Czołpinie, z których można obejrzeć przepiękną panoramę.
Łeba posiada wiele atrakcji. Należą do nich między innymi rejsy po Morzu Bałtyckim, wycieczki wodnym tramwajem do wyrzutni rakiet i ruchomych wydm oraz przejażdżki bajkową kolejką.
Dzieje miasta związane są z Kaszubami Nadbałtyckimi. Jeśli chcemy poznać historię i kulturę dawnych mieszkańców tych ziem, możemy wybrać się do Skansenu Słowińców w pobliskich Klukach.
Łeba posiada wiele atrakcji turystycznych i zabytków. Najstarszym z nich są ruiny gotyckiego kościoła Św. Mikołaja zniszczonego przez wędrujące piaski. Innym miejscem, które warto odwiedzić jest kościół parafialny Najświętszej Marii Panny. Kościele znajduje się obraz Pechsteina, który przedstawia Maryję, która stoi na kuli ziemskiej zanurzonej w morskich falach oraz figurka srebrnego dorsza, którą rybacy ofiarowali Ojcu Świętemu. Na plaży możemy zobaczyć „Neptuna”, czyli zamek wybudowany w 1905 roku na skarpie wydmy morskiej.
Przy ulicy Parkowej znajduje się cmentarz ewangelicki z pamiątkowym kamieniem, na którym widnieje napis: „Pamięci gminy ewangelickiej” w językach: polskim, kaszubskim, niemieckim i łacińskim. W Dęblinie niedaleko Łeby możemy zobaczyć kamienny krąg cmentarzyska Gotów. Do dzisiaj zachowały się 3 głazy tego kręgu.
U podstawy zachodniego falochronu stoi krzyż nawigacyjny poświęcony pamięci tych, którzy nie wrócili z morza.
500 m przed wjazdem do Łeby znajduje się miasteczko Western City, które ukazuje kulturę Dzikiego Zachodu i organizuje kowbojskie imprezy.
W 2007 roku Łeba obchodzi 350 rocznicę nadania jej praw miejskich.