Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra charakteryzuje się piękną i czystą plażą, malowniczemu położeniu na wysokim klifie, wspaniałą okolicą z głębokimi jarami i wąwozami oraz niepowtarzalną atmosferą, przyciągającą latem rzesze turystów. Dodatkowymi atutami miejscowości są także odkryte niedawno źródła mineralne i błota lecznicze. Bliska odległość od Trójmiasta: Gdynia, Sopot, Gdańsk oraz Mierzei Helskiej czy Łeby pozwala na realizację bardzo atrakcyjnego wypoczynku nad morzem. Goście odwiedzający naszą miejscowość mają możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza usług świadczonych przez restauracje, kawiarnie, puby oraz dyskoteki.

POŁOŻENIE
Jastrzębia Góra składa się z trzech osad: Rozewia, Lisiego Jaru i właściwej Jastrzębiej Góry. Jest ona najdalej na północ wysuniętą miejscowością w Polsce, pięknie położona na stromym klifie, wysokim na 67 m n.p.m. Z Jastrzębskiego Klifu  rozciąga się malowniczy widok na morze i plaże. Miejscowość znajduję się w samym centrum Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Ukształtowanie terenu charakteryzuję się kotlinami, wąwozami oraz zróżnicowaną linią brzegową. Jastrzębia Góra dzięki swojemu niesamowitemu położeniu, posiada wyjątkowy mikroklimat, bogaty w cenne składniki dla zdrowia np. jod. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza najwyżej wzniesionemu brzegowi morskiemu oraz krążących nad nim drapieżnych ptaków. Bliskość miejscowości: Rozewie, Władysławowo, Karwia oraz Dębki stanowi doskonałą bazę wypadową.

HISTORIA
Letnisko powstało po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przedtem były tu nieużytki, krzewy, nad którymi krążyły jastrzębie. Do 1920r. nie było tu ani jednego domu. Jastrzębia Góra w 1848 r. nazywana była przez Kaszubów „Pólicą”. W 1920 r. przyjęła się dzisiejsza nazwa, pochodząca od słowa „Habichtsberg” co w tłumaczeniu znaczy Jastrzębia Góra. Dziewicze, nadmorskie tereny, zainteresowały inż. Jerzego Osmołowskiego, który kupił w 10 lutego 1920 r. od niemieckiego właściciela, teren Jastrzębiej Góry. Osmołowski ze swoimi dwoma znajomymi utworzyli spółkę „Jastgór”, w wyniku czego Jastrzębia Góra zaczęła rozwijać się jako wieś letniskowa. W latach 1921-22 r. został wybudowany pierwszy dom „Kaszubka”, który przetrwał do dziś. Pierwszą poważną inwestycją była budowa obiektu o nazwie „Bałtyk”, do którego przyjeżdżali tylko najbardziej zamożni i wpływowi ludzie. W 1938 r. została wybudowana wieża wyciągowa „Światowid”, która służyła wczasowiczom w prosty i szybki sposób wjechać na szczyt z plaży do miasta. Winda, w wyniku szalejących sztormów, runęła na plażę w 1982 r.
W latach 20-tych zaczęło rozwijać się jako wieś letniskowa

ATRAKCJE

Plaża – Na plażę prowadzi kilka różnych zejść, od wysokich, klifowych, zbudowanych z drewnianych schodów po łagodne, znajdujące się od strony Karwi zachodniej. Kąpieliska są czyste, zadbane a co najważniejsze, strzeżone przez ratowników. Zjeżdżalnia wodna, przejażdżka skuterami, rozgrywki piłki plażowej to wszystko czeka każdego letniego dnia na swych miłośników. Znaleźć tu można całe zaplecze związane ze sportem wodnym, od deski windsurfingowej po skutery wodne. Wieczorem można podziwiać piękne zachody słońca, które przyciągają spacerowiczów nad morze. 

Obelisk „Gwiazda Północy” – Usytuowany jest u podnóża wybrzeża klifowego, na rogu ulic Słowackiego i Norwida. Obelisk Gwiazda Północy jest to kamień, na którym widnieje znak orła oraz parametry długości i szerokości geograficznej. Bądź jest to najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej Polski. Wybudowany został z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry.

Nadmorski Park Krajobrazowy – Klif, na którym położona jest Jastrzębia Góra, wchodzi częściowo w strefę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Park został utworzony 5 stycznia 1978 r., jako jeden z pierwszych Parków Krajobrazowych w Polsce. Ochrona i popularyzacja naturalnych walorów środowiska przyrodniczego, wartości historyczne i kulturowe, dzięki tym celom, doszło do utworzenia Parku. Na terenie Parku wydzielono 14 rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 2 obszary ochrony ptaków i jedno stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej. Po przez piesze i rowerowe wycieczki, można poznawać walory krajoznawcze, ekosystemy, faunę i florę Parku.

„Lisi Jar” – Na wschodnim skraju miejscowości znajduje się „Lisi Jar”, ogromny wąwóz erozyjny wcinający się w strome klifowe wybrzeże. Wąwóz na dzień dzisiejszy ma 350 m długości, kiedyś miał około 10 km długości, jednak Bałtyk pochłonął znaczną jego część.

„Bielawskie Błota” – Jest to rezerwat przyrody, obfitujący w bogactwo zwierzyny, w szczególności ptaków oraz unikatową roślinność. Bagna, mokradła, torfowiska rozciągające się na ogromnej przestrzeni, stanowią florystyczny rezerwat. Na terenie rezerwatu istnieje ścieżka dydaktyczna dostępna od strony Ostrowa.

Bulwar nadmorski – Malownicza ścieżka ciągnąca się wzdłuż krawędzi wzniesienia klifowego, przez teren zalesiony. Jest to miejsce, z którego rozciągają się piękne widoki na morze i plażę. Łączy się ona z promenadą Światowida, uliczką gdzie można kupić pamiątki, odpocząć w ogródkach piwnych czy przekąsić smakołyki z małej gastronomii. U wylotu promenady można obejrzeć pozostałości windy, która zwoziła wczasowiczów na plażę w 1938 r.

Promenada „Światowida” – Promenada jest miejscem tętniącym wakacyjnym życiem. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci, między innymi: dmuchane konstrukcje do zjeżdżania i skakania, kolejka elektryczna, samochodziki, ścianka do wspinaczki, basen z piłkami oraz kafejki, restauracje i stragany z pamiątkami. Co jakiś czas odbywają się także festyny, występy artystyczne zespołów muzycznych, konkursy i zabawy z nagrodami.

Ulica Bałtycka – Dzięki swojej atmosferze i urokowi oraz unikalnemu położeniu i wyjątkowej historii, ulica Bałtycka jest najpiękniejszą uliczką w tym miasteczku. Jest to najbardziej na zachód zlokalizowana uliczka w miasteczku, która prowadzi pod górę, bezpośrednio do morza, na szczyt klifu, z którego można podziwiać urokliwy widok Bałtyku. Od strony wschodniej graniczy z zabytkowym parkiem, od zachodniej, z lasami, łąkami i wydmą nadmorską.

Rzeka „Czarna Woda” – Na południowy zachód od Jastrzębiej Góry, płynie mała rzeka. Wpada ona do morza, na wysokości Karwi i Ostrowa. Woda udostępniana do wędkowania od mostu na drodze Krokowa – Starzyno do ujścia do morza. (W górnym biegu pstrąg, w dolnym – lin, okoń, szczupak i węgorz ).

Kościół św. Ignacego Loyoli – Wewnątrz kościoła znajduje się cenny obraz z 1850 r. przedstawiający patrona świątyni św. I. Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów. W nowoczesnym kościele odbywają się koncerty organowe, pierwszy koncert odbył się 28 sierpnia 1992 r. W okresie letnim kościół może pomieścić 2 tysiące przybyłych wiernych.

Przelot samolotem – W sezonie letnim od czerwca do września, jest możliwość przelotu nad miastem samolotem. Lądowisko znajduje się w Tupadłach (przy drodze do Strzelna). Z lotu ptaka warto obejrzeć piękną przyrodę Kępy Ostrowskiej.