Chłopy

Chłopy to maleńka wioska rybacka położona między Mielnem a Sarbinowem. Od kilku lat wyraźnie widać rozwój wsi w kierunku turystyki. Chłopy to przede wszystkim idealna miejscowość letniskowa dla wszystkich tych, którzy chcieliby wypocząć z dala od miejskiego zgiełku.

Chłopy są tak małą miejscowością, że całą ją można przejść zaledwie w kilka minut. Ta jej niewielkość jest jednocześnie jej główną zaletą, uniemożliwiającą jednoczesny pobyt tysięcy wczasowiczów. Został tu zachowany układ urbanistyczny, dzięki któremu Chłopy zostały wpisane do rejestru zabytków. Jak podają liczne źródła, Chłopy są jedyną wsią rybacka zachowaną w Polsce. W pierwszej wzmiance pochodzącej z XIII w. Chłopy nazywano Borowem. Nazwa wywodziła się najprawdopodobniej od rozległych borów, które otaczały wieś. Wprowadzony zakaz wznoszenia wysokich, kilkupiętrowych budowli oraz obecność kilku XIX-wiecznych chałup podkreśla wiejski charakter Chłopów a jednocześnie nadaje im swoistego uroku.

Na terenie wsi znajduje się przystań rybacka, kilka pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych oraz wiele ośrodków wypoczynkowych a także prywatny kemping dorównujący standardem kempingom I kategorii. Wielu gospodarzy oferuje także całodzienne wyżywienie. W Chłopach znajduje się przystanek końcowy autobusów PKS, stanowiący swojego rodzaju centralny punkt miejscowości. Widać stąd drogę prowadzącą do Sarbinowa. Jadąc drogą na południe, można dostać się do Będzina i do drogi głównej, prowadzącej z Koszalina do Kołobrzegu.

Około 200 m. od przystanku znajduje się główne zejścia na plażę. Stoi tu pensjonat z początku XX w. Plaża w Chłopach jest dość szeroka i piaszczysta. Od zachodu jej wysoki brzeg porośnięty jest lasem. Po sztormie wielu turystów przychodzi tu w poszukiwaniu bursztynów. Warto jednak wiedzieć, że prawdziwi zbieracze przychodzą tu jeszcze nocą. Ostatnio znaleziono tu okazały bursztyn ważący 1 kg. Plażą można dojść do Sarbinowa. Bez wątpienia Chłopy są jedną z ładniejszych miejscowości letniskowych na wybrzeżu.