Białogóra

Białogóra jest miejscowością letniskową położoną nad otwartym Morzem Bałtyckim, oddaloną o około 2 km od pięknej, piaszczystej i czystej plaży. Letnisko otoczone jest z trzech stron pięknymi lasami, które są rajem na spacery, wycieczki rowerowe i jazdę konną oraz dla grzybiarzy i amatorów jagód. O atrakcyjności miejscowości świadczy teren o urozmaiconej rzeźbie oraz powietrze bogate w jod. Jest to miejsce o szczególnych walorach zdrowotnych, które przyciąga wielu turystów w okresie całego roku. Bazę noclegową Białogóry tworzą przede wszystkim kwatery prywatne, oraz liczne ośrodki wczasowe i kolonijne. Białogóra posiada szeroką infrastrukturę gastronomiczną: sklepy spożywcze, jadłodajnie, smażalnie świeżych ryb oraz snack-bary.

POŁOŻENIE
Białogóra jest niedużą miejscowością letniskową, położoną w województwie pomorskim, w powiecie Puckim, na Wybrzeżu Słowińskim. Białogóra leży niedaleko otwartego Morza Bałtyckiego w otoczeniu sosnowego lasu. Letnisko znajduje się nie opodal Dębek, pomiędzy Łebą a Jastrzębią Górą i liczy około 300 mieszkańców.

HISTORIA
Ostateczną nazwę Białogóra ustalono w 1951 r. wcześniej nazywana była Weissenberg. Budowa fortyfikacja zaczęła się w latach 1954-56. Mieszkańcom zamknięto dostęp do morza, co spowodowało upadek rybołówstwa. Pierwsze ośrodki wypoczynkowe powstają w latach sześćdziesiątych. Rozbudowa infrastruktury ulega w latach 70 i 80-tych. Lata dziewięćdziesiąte sprzyjają rozbudowie wsi pod katem turystycznym, miedzy innymi: kwatery prywatne, pensjonaty. Białogóra stała się jedną z najlepiej rozwijających się nadmorskich miejscowości, obsługując w sezonie około 6 tysięcy wypoczywających wczasowiczów i turystów.

ATRAKCJE
Plaża – Największą atrakcją miasta jest oczywiście położona nad otwartym Morzem Bałtyckim plaża. Piękna, szeroka i piaszczysta plaża porośnięta jest pasem sosnowego lasu, gdzie można spacerować, zbierać grzyby lub jagody. Wydmy przy plaży są dość okazałe, w odległości 2,5 km od Białogóry znajduje się najwyżej zalesiona wydma, od której wzięło nazwę letnisko. Wśród zielonych drzew i krzewów ciągną się ścieżki leśne oraz asfaltowa alejka spacerowa, prowadząca do plaży. Malownicza plaża przyciąga tu coraz większe rzesze turystów.

Rezerwat „Białogóra”– Rezerwat o powierzchni 55,53 ha, został utworzony w 1972 r., leży niedaleko morza i obejmuje fragment nadmorskiego boru bagiennego. Na terenie rezerwatu występuje wiele rzadkich roślin, z których większość zaliczana jest do elementu atlantyckiego. Do najciekawszych należy: wrzosiec bagienny, przygiełka brunatna, brzeżyca jednokwiatowa, woskownica europejska i trzy gatunki rosiczek.

Rezerwat „Babnica” – Rezerwat o powierzchni 2,04 ha, powstał w 1996 r., położony jest na zachód od Białogóry. Ochronie podlega naturalny starodrzew dębowo – bukowy w wieku ponad 140 lat na wydmie parabolicznej z rzadkimi gatunkami roślin i charakterystycznymi zgrupowaniami porostów, z których wiele znajduje się na „Czerwonej liście” porostów zagrożonych w Polsce. Stwierdzono występowanie 61 gatunków porostów. Obiekt wymaga powiększenia.

Stadnina koni – Na amatorów jazdy w siodle czekają stadniny koni. Pobliska stadnina z zagrodami posiada zadbane konie oraz karczmę, w której można wypić piwko. Z centrum do plaży można dojechać wozami zaprzężonymi w konie.